Artalk.cz

denní tisk 14. 6. 2017

V Colloredo-Mansfeldském paláci GHMP v Praze vystavuje malíř Josef Žáček. Ve svých dílech se až s filosofickou houbkou věnuje současnému terorismu a uprchlictví. „Jeho obrazy působí na první pohled temně a ponuře, ale přesto se v nich spolu se skepsí skrývá určitá naděje. V jejich sériích se rozvíjejí témata, která malíř pokládá za důležitá,“ píše Jiří Machalický v Lidových novinách.

Krajské zastupitelstvo Plzeňského kraje dali vedení kraje mandát k tomu, aby udělalo vše pro novostabu Západočeské galerie, která nemá kde uchovávat ani prezentovat své bohaté sbírky. Projekt za 820 milionů je připraven, finance chce kraj získat z části od Ministersta kultury. Pokud kraj dotaci nezíská, budovu nepostaví. Více v regionálním Právu.

V pražské Galerii Hollar jsou k vidění díla básníka a kreslíře Jiřího Slívy. „Základem jeho tvorby je především paradoxní či absurdní situace, naprosto precizně výtvarně dovedená ke zdárnému konci. To znamená, že se lidé nad jeho kreslenými vtipy baví bez ohledu na pohlaví, věk i společenský statut,“ shrnul jeho tvorbu Jan Šída v deníku Právo.

V Událostech v kultuře na ČT art se věnovali například nové výstavě v Czech Photo Centre zameřené na ženskou krásu. Stranou nezůstal pražský festival Sculpture Line přinášející umění do veřejného prostoru, nebo plán Národní galerie prezentovat na stálo v paláci Kinských lustr z jizdních kol od Aj Wej-weje.