Artalk.cz

od 12. 6. 2017 / Tento týden je v GVUO nabitý program

Tento týden je v GVUO nabitý program / Galerie výtvarného umění v Ostravě / Ostrava / 12. 6. 2017

Přednáška Marka Zágory / Pes ve středověku
Středa 14. 6. v 16.30 hodin
Pes byl od pravěku věrným a důležitým pomocníkem člověka. Podle středověkých bestiářů nebyl schopen žít bez lidí. Měl mnoho ras, které byly vyšlechtěny k různým účelům. Některé měly hlídat majetek, jiné byly určeny k lovu zvířat nebo ptáků, jiné měly hlídat ovce. Existovali i psi určení k mazlení a jejich majitelé si je pořizovali za vysoké částky. U psů byla ceněna jejich schopnost vyléčit si olizováním rány, čemuž je věnována velká pozornost i v dochovaných písemných pramenech. Léčivé schopnosti byly dávány většinou do souvislostí se zpovědí, která může člověka „vyléčit“ z hříchů. I když byl pes na jedné straně vnímán jako ztělesnění věrnosti, byly mu zároveň připisovány některé špatné vlastnosti a byl považován za nečisté zvíře.
Vstup volný.

Muzikoterapie s Janou Sedlákovou
Středa 14. 6. od 18 hodin
Čeká vás příjemná atmosféra, poslech muzikoterapeutických nástrojů, uvolnění od starostí všedního dne a možnost vyzkoušet si hru na některé netradiční nástroje. Programem vás bude provázet Jana Sedláková.
S sebou: karimatku, deku nebo malý polštářek
Vstupné dobrovolné. Rezervace nutná www.rezervace-gvuo.cz

Přednáška Františka Kowolowského k Výstavě jednoho díla ze sbírek GVUO
Robert Piesen, Gehinnom (Kráterový),1963, emaily, olej, plátno
Čtvrtek 15. 6. v 17 hodin
Vstup volný.

Literární čtvrtky v Domě umění / Uvedení revue Protimluv 1–2 / 2017
Čtvrtek 15. 6. v 18 hodin
Protimluv,z.s. a GVUO vás srdečně zvou na uvedení nového čísla Protimluvu, při kterém vystoupí autoři zastoupení svými příspěvky v novém vydání této ostravské kulturně-literární revue. Číst například bude prozaik Marek Piętoň z volného pokračování novely Kniha Ester, která v novém dvojčísle vychází jako příloha. Večerem bude provázet Jiří Macháček.
Marek Piętoň (*1968), samouk a ostravský patriot. Autor prozaické knihy Povodeň: 96 hodin předtím. Zastoupen v antologii Vždycky to někdo, bohužel, odsere. Zajímá se o starožitnosti všeho druhu, urbex, eviduje a mapuje stará důlní díla na Ostravsku. Je také správcem FB skupiny (Ne)Zapomenutá Ostrava, objevitelem a restaurátorem obrazu Ostravská madona. V loňském roce vydal prózu Kniha Ester.
Vstup volný.

Komentovaná prohlídka s Annou Grzelewskou výstavou Julia Wannabe / Ostrava Photo
Sobota 17. 6. v 10 hodin
Vstup volný.

Festival v ulicích
Pátek 30. 6. od 16 hodin
15.00–18.00 – Otevřená výtvarná dílna s lektory GVUO v ulicích
Přijďte rozdmýchat svoji kreativitu!
Můžete si vyzkoušet různé výtvarné techniky a zapojit se do zkrášlování veřejného prostoru. Dílna je určena pro všechny bez omezení.

19.00 Koncert Mamalör
Skupina Mamalör patří ke stálicím ostravské klezmerové scény již řadu let. Své skladby inspirované melodiemi potulných židovských a romských hudebníků východní Evropy ozvláštňuje vlastními autorskými texty v podání zpěvačky a herečky Komorní scény Aréna Terezy Cisovské. Kapela vystoupila na festivalech v Čechách, na Moravě i ve Slezsku, často hrává v Ostravě. V roce 2009 koncertovala na KlezFestu v Londýně v klubu Jazz Café ve slavné čtvrti Comden Town nebo v synagoze ve Wimbledonu.Vstup volný.

Tvůrčí dílna pro výtvarná nemehla
Každé pondělí 10–12 a 16–18 hodin
Bližší informace a nutná rezervace předem: Oldřich Pelikán, 776 029 155.
Vstup 30 Kč.

Kresba aktu
Každé pondělí 18.30–21.30 hodin
Bližší informace a nutná rezervace předem: Oldřich Pelikán, 776 029 155.
Vstup 100 Kč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *