Artalk.cz

29. 5. 2017 / Miroslav Petříček a Marián Zervan: Co je architektura?

Miroslav Petříček a Marián Zervan / Co je architektura? / Galerie VI PER / Praha / 29. 5. 2017 v 19h

unnamed

Co je architektura? O rozdílu mezi architekturou a stavěním

29. 5. 2017, 19:00

Galerie VI PER Vás zve na další pokračování série tematických diskusí.

Kdysi živé rozlišení architektury a (pouhého) stavění přinášelo bohaté debaty o tom, co to je architektura, jak ji definovat. K tématu se vyjadřovali A. Loos i K. Teige, H. Meyer a plejáda dalších. Dnes vypadá situace tak, že se vše považuje automaticky za architekturu. Každopádně se zdá, že toto rozlišování již není živé. Je však pravděpodobné, že současná diskuse k této problematice by byla mimořádně zajímavá a přínosná. Taková diferenciace totiž nutí k rozlišování, k vymezení a reflexi oboru; k otázkám, co vlastně dělá architekturu architekturou. O tomto tématu přijdou diskutovat teoretik architektury Marián Zervan a filosof Miroslav Petříček. Načerpejte intelektuální inspiraci a utřibte si myšlenky.

Miroslav Petříček (1951) je český filosof. Působí jako vysokoškolský profesor na Filosofické fakultě University Karlovy či na pražské FAMU. Zaměřuje se mj. na filosofii umění či na přesahy mezi filosofií, filmem, literaturou a výtvarným uměním. Překládá rovněž francouzské a německé autory. Mezi jeho nejznámnější knihy patří Myšlení obrazem.

Marián Zervan (1952) je teoretik architektury a umění, vedoucí Katedry dejín a teórie umenia FF TRUNI Trnava, odborný asistent na VŠVU Bratislava. V roce 2016 byl spoluautorem koncepce pavilonu České a Slovenské republiky na 15. Bienále architektury v Benátkách. Věnuje se mj. teoretickým pracím amerického architekta Petera Eisenmana.

Koncepce: Jiří Tourek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *