Artalk.cz

11. 5. 2017 / Přednáška fotografa Ivana Pinkavy

Přednáška fotografa Ivana Pinkavy / GVUO / Ostrava / 11. 5. 2017 v 17h

72a71e4f-7edb-46a7-9769-36af848955f5

Galerie výtvarného umění v Ostravě Vás srdečně zve na přednášku fotografa Ivana Pinkavy, který bude hovořit o svém výběru jednoho díla ze sbírek GVUO a nejen o něm.

Ivan Pinkava vybral pro Výstavu jednoho díla ze sbírek GVUO obraz od Jana Preislera s názvem Leda s labutí z roku 1909. V expozici je také k vidění fotografie Ivana Pinkavy, a to až do 4. června, poté bude z galerijních sbírek vybírat František Kowolowski.

Přednáška se uskuteční ve čtvrtek 11. května v 17.00 v Domě umění, Jurečkova 9, Ostrava.
Vstup na přednášku je zdarma.

Ivan Pinkava se narodil v Náchodě v roce 1961. Od roku 1986 se kontinuálně věnuje volné fotografii. Pracuje ve svobodném povolání. Od roku 1988 průběžně vystavuje v Čechách i zahraničí. Dosud nejdůležitější výstavu uspořádal v roce 2004 v galerii Rudolfinum v Praze. Jeho fotografie jsou zastoupeny v českých i světových soukromých a veřejných sbírkách a jsou publikovány v řadě knih a katalogů. Je zahrnut do německé encyklopedie světových fotografů 1900 bis Heute. Autorská monografie Dynastie byla oceněna jako nejkrásnější česká výtvarná publikace roku 1994, kniha Memento mori získala v USA ocenění nejkrásnější umělecká zahraniční publikace za rok 2001 a kniha Heroes byla oceněna jako Nejkrásnější Česká kniha roku 2004. Od roku 2005 do 2007 přednášel na Vysoké škole uměleckopůmyslové v Praze, kde vedl Ateliér fotografie. Příležitostně se účastní jako pedagog autorských dílen v Čechách a v zahraničí (Česká rep., Francie, USA).V současné době žije poblíž Prahy.

Fotograf Ivan Pinkava si během takřka třiceti let vytvořil svébytný vizuální jazyk, který lze ztotožnit s jeho vlastním uvažováním o světě. Figury a zátiší se v jeho díle prolínají, jsou aktualizovaným zrcadlením hlubších myšlenkových procesů navázaných na řeč tradiční západní kultury. Autor cíleně vstupuje do známých ikonografických situací, aby je – někde nepatrně, jinde radikálně – pozměnil, zpřeházel, přejmenoval, vyprázdnil, zastřel nebo jim dal vyniknout v jiném osvětlení. Za dějinnými kulisami nachází cosi společného, platného pro současnost i budoucnost – předobrazy lidské nejistoty pramenící z vlastní tělesné pomíjivosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *