Artalk.cz

12. 5. 2017 / Galerie Rudolfinum bude hostit osmé finále soutěže „Máš umělecké střevo?”

Galerie Rudolfinum bude hostit osmé finále soutěže „Máš umělecké střevo?” / Galerie Rudolfinum: Sukova síň / Praha / 12. 5. 2017 od 10h

17880208_1402924006470717_2949008961018909398_o

Galerie Rudolfinum bude hostit osmé finále soutěže „Máš umělecké střevo?”  

Soutěž „Máš umělecké střevo?”, která přibližuje současné výtvarné umění studentům středních škol, se blíží do finále. V pátek 12. května bude v Galerii Rudolfinum představeno 25 vybraných projektů z celé České republiky. Studentské práce ohodnotí odborná porota v čele s výtvarníkem Richardem Loskotem, letošním finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Letošní již osmý ročník soutěže „Máš umělecké střevo?“ se zaměřil na aktuální téma Hranice. Studenti měli za úkol zamyslet se nad smyslem a podobou hranic v době globalizace, ale také rostoucí tendence vymezování národních rozlišností. Médium, technika i umělecký postup byl zcela libovolný. Výsledný umělecký projekt představí studenti před odbornou porotou, která vybere nejlepší zpracování zadaného tématu. Finalisté budou moci svá díla vystavit v prostorách Artparku v Galerii Rudolfinum.

Do soutěže se letos přihlásilo více než 80 skupin z přibližně 40 škol po celé České republice. Ze semifinálových kol postoupilo 25 nejzajímavějších projektů, z nichž ten nejlepší vybere odborná porota složená ze zástupců prestižních uměleckých institucí, jako je Společnost Jindřicha Chalupeckého, Moravská galerie, Národní galerie, Centrum současného umění DOX a Galerie Rudolfinum. V čele poroty zasedne výtvarník Richard Loskot, letošní finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Soutěž, jež od roku 2012 tvoří součást doprovodných programů Ceny Jindřicha Chalupeckého, je určena žákům od 14 do 19 let, které vyzývá k aktivnímu zkoumání

uměleckých přístupů a jejich významu pro každodenní život. „Soutěž můžeme vnímat jako „přípravku“ budoucích laureátů této nejprestižnější umělecké ceny u nás“, říká předsedkyně Společnosti CJCH Karin Kottová.

Tento ročník je zároveň první, do kterého se zapojily i zahraniční umělecké instituce, a to konkrétně Slovenská národná galéria v Bratislavě a maďarská kulturní organizace SEMM v Budapešti. Vítězové z jednotlivých zemí se budou moci setkat na společném víkendu v Brně, kde také dostanou příležitost instalovat svá díla ve výstavních prostorách Moravské galerie.

Finále soutěže „Máš umělecké střevo?“ se koná v pátek 12. 5. 2017 od 10 hodin v Sukově síni Galerie Rudolfinum. Prezentace studentských projektů začínají v 10:00. Vyhlášení vítězných prací je naplánováno na 14:30.

Akce je zdarma přístupna veřejnosti.

„Máš umělecké střevo?”

Soutěž „Máš umělecké střevo?” vznikla v roce 2009 a od té doby se do jejího pořádání zapojily další instituce jako Národní Galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, Centrum současného umění DOX nebo Galerie Rudolfinum. Od roku 2012 je soutěž součástí doprovodných aktivit Ceny Jindřicha Chalupeckého. Každoročně soutěž osloví většinu středních škol a gymnázií u nás. Studenti během roku zpracovávají vždy jiné téma a posléze je prezentují ve vybrané pořadatelské instituci, která se každý rok obměňuje. Práce jsou hodnoceny porotou odborníků, jež tvoří umělci, teoretici umění a pedagogové. V předchozích letech v porotě zasedli teoretici Marie Bergmanová, Radomíra Sedláková, Ondřej Chrobák, Karin Kottová, Vanda Skálová, Luba Hédlová nebo Silvie Šeborová či Jan Skřivánek, novinář Jan H. Vitvar, umělci Michal Pěchouček, Pavel Sterec, Markéta Kinterová, Jan Fabián, Milena Dopitová, Marek Meduna, Ondřej Brody nebo Filip Cenek. Putovní Cenu Uměleckého střeva, kterou získá nejzajímavější projekt, zhotovila sochařka Pavla Sceranková. Více informací najdete na www.umeleckestrevo.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *