TZ: Jiří Příhoda

Jiří Příhoda / preBYZANTINUM / Galerie Na Shledanou / Volyně / 6. 5. 2017 – 31. 5. 2018

Jiří Příhoda: preBYZANTINUM

Jiří Příhoda je sochař monumentálních prostorových objektů, dnes už spíš malých architektur. Do jeho staveb vstupujeme stejně jako do domů, v těch Příhodových nás čeká podobně jako v kině nebo v kupoli kostela výrazný zážitek. V Galerii Na shledanou Jiří Příhoda zaklene 6 x 8 metrů velkou vestavbu, vnitřek klenby pomalují iluzivní malbou z filmu Byzantinum zkušení malíři filmových kulis Jiří Čihák a Pavel Šmíd. Kurátorem výstavy je Jan Freiberg. Stavbu realizovalo Tesařství Jaroslav Slavíček.

Jiří Příhoda svou novou instalaci komentuje: „Druhá práce z řady instalací, které nazývám scény pro fotografování. Název neznamená to, že by mi nešlo o jejich skutečnou fyzickou realitu – to je samozřejmé a myslím, že i to jak jsem naložil s prostorem Galerie Na shledanou a s panely postavené pro Galerii Norbertem Schmidtem doufám tomu nasvědčuje.

Rozvíjím a pokračuji dále v koncepci svých kulis pro filmy – Záběry/klapky (Pouštní bouře, Potopa a světlo na konci Tunelu) a to do dalšího okruhu. Nevytvářím reálné prostorové kulisy pro scény hypotetických filmů, ale malby těchto scén již v určitých filmech použity vkládám zpět do reálných prostorových podmínek daného místa. Je nasnadě, že tyto scény jsou malovány profesionálními malíři filmových pozadí a kulis filmových scén. Výběr záběru – scény z filmu má vždy určitou ať již přímou či nepřímou vazbu na dané místo nebo kontext výstavy, na kterých se prezentují.“

V Galerii Na shledanou navazují výstavy doslova jedna na druhou. Vestavbu, která  slouží Příhodovi jako základní struktura,  postavil v roce 2014 jako architektonickou intervenci Norbert Schmidt. Příhodova instalace potrvá do konce května 2018 a pak bude k dispozici dalšímu rezidentovi Galerie Na shledanou jako místo pro nástropní malbu.

Na vnějších zdech Galerie Na shledanou si můžete prohlédnout vybrané malby z Tryzny za vakovlka. Zahradnická intervence Rostliny a jejich mociJakuba Frydrýška na jižní terase galerie čeká na rekonstrukci. Galerie Na shledanou vyvinula vlastní virtuální realitu, prozatím ji prezentuje na speciálních akcích.

Galerie Na shledanou

hřbitov Malsička, Volyně