Artalk.cz

denní tisk 11. 4. 2017

Pavel Vokatý v kulturní rubrice Lidových novin přináší recenzi na výstavu Hynka Alta v Drdova Gallery. Výstava nese název Deep Purple a jejími hlavními motivy jsou otázky, jak číst čas a realitu za pomoci co největšího zjednodušení a očištění umělcova individuálního stylu. „V expozici tak není paradoxně k vidění ani jedna fotografie, nýbrž plakáty, kameny, xerox nebo 3D projekce. Vše ale významově posunuté.“ uvádí Vokatý.

V příloze Hospodářských novin vychází rozhovor Jarmily Jelínkové s architektem Davidem Chmelařem. Rozhovor se zabývá především nedávno dokončeným projektem 4Blok v pražských Vršovicích. „Dílo, kolem něhož projdete bez povšimnutí, je ztracený čas a promrhaná investice – není zajímavé. Nějaká hmota vyplnila nějaký prostor, ale nikoho neoslovuje. Je skvělé, když k nápadům provokuje už stavba.“ tvrdí Chmelař.

Od konce března až do pondělí 10. 4. musely být z důvodu nevyplacení záloh ze strany pojišťovny přerušeny sanační práce na domu U Studny v Trutnově, informuje Vladislav Prouza v deníku Právo. Statika jednoho z nejstarších trutnovských domů byla vážně poškozena letos v únoru, kdy došlo v sousedním domě k havárii vody. Zřícení budovy v současné době nehrozí, zdržení prací ale poškodilo zdi a fasádu, čímž se zvýšila finanční náročnost oprav.

Blanka Frajerová v Lidových novinách upozorňuje na výstavu knižních ilustrací Jana Zrzavého ve Veletržním paláci. Výstavě dominují ilustrace z knih Julia Zeyera, v menší míře jsou zastoupeni Karel Hynek Mácha, Jaroslav Seifert a další. Výstava potrvá do 4. června.

Esej Petra Jechorta z nového vydání Technického týdeníku nabádá k posílení výuky schopnosti práce s informacemi na technických oborech skrze seznamování studentů se současným uměním. Jako příklad uvádí výstavu Big Bang Data, zahájenou v uplynulém týdnu v pražském DOXu. „Množství dat a práce s nimi zásadním způsobem mění fungování společnosti. Děje se tak s naším vědomím, často i bez něj a mnoha způsoby. (…) Jedna z otázek tedy může znít: Posouvá se nějak i hranice osobní svobody? Jsou informace, které si z digitálních sítí vybíráme, skutečně námi vybrané?“ ptá se autor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *