Artalk.cz

16. 3. 2017 / Barbora Klímová: Slavné brněnské vily II. – Revisited

Barbora Klímová / Slavné brněnské vily II. – Revisited / Galerie VI PER / Praha / 16. 3. 2017 v 17h

unnamed

Barbora Klímová: Slavné brněnské vily II. – Revisited

16. 3. 2017  17h

Galerie VI PER Vás zve na prezentaci projektu výtvarné umělkyně Barbory Klímové, která je součástí doprovodného programu výstavy Šumperák.

Tématem rodinného bydlení 70. a 80. let se Barbora Klímová začala zabývat v rámci projektu Slavné brněnské vily II. (2007). V letech 2008–2011 pak podnikla ojedinělou sondu mezi stavebníky a staviteli rodinných domů v období normalizace v Brně. Kdo se v době socialismu rozhodl postavit si rodinný dům, musel čelit mnoha dnes nepochopitelným překážkám. Od koupi pozemku až po shánění materiálu či řemeslníků při budování domu. Majitelé nemovitostí trávili na stavbě každý volný čas a osobně se zapojovali do prací i s celou rodinou. V roce 2011 Klímová publikovala knihu My jsme tím projektem žili! Stavba rodinného domu v období normalizace (vydal Zlatý řez).

V rámci večera tento výzkum s odstupem skoro deseti let nahlédne. Pokusí se reflektovat mj. i to, jak se za tu dobu v české společnosti proměnilo nahlížení reliktů dané doby. Bude si klást otázku, jak by měla být tato nejednoznačná historie uchována a tradována pro příští generace.

Barbora Klímová (1977) studovala Fakultu výtvarných umění VUT v Brně (1998–2004), účasnila se postgraduálního studio programu na Hoger Insituut voor Schone Kunsten, Antverpy (2004–2006), doktorát získala na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislave. Svými projekty zkoumá různé aspekty lokálně vymezené kulturní historie. V centru její pozornosti dlouhodobě stojí období 70.–80. let v Československu. V roce 2006 získala Cenu Jindřicha Chalupeckého. Od roku 2011 vede ateliér Environment na FaVU VUT v Brně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *