TZ: Nespatříte hada. Josef Čapek – František Hrubín – Jan Skácel – Miloslav Kabeláč

Josef Čapek, František Hrubín, Jan Skácel a Miloslav Kabeláč / Nespatříte hada / Oblastní galerie v Liberci / Liberec / 26. 1. – 30. 4. 2017

Multimediální výstava v liberecké galerii představí dětský svět Josefa Čapka, Františka Hrubína, Jana Skácela a Miloslava Kabeláče

26. 1. – 30. 4. 2017

Liberecká galerie otevře v lednu zcela ojedinělou multimediální výstavu. Představí nejen pastely a tužkové kresby Josefa Čapka s dětskou tematikou, ale také básně Františka Hrubína a Jana Skácela či hudební dílo Miloslava Kabeláče, které byly inspirované právě Čapkovými díly. Výstava je určena pro malé i velké, zakládá si na návštěvnicky atraktivní a přívětivé formě. Expozice vznikla speciálně pro prostory galerijních Lázní, a nebude mít tudíž žádné další reprízy. K vidění bude v Liberci od 26. ledna do 30. dubna 2017.

Tvorba Josefa Čapka pro děti zaujímá v české kultuře zcela jedinečné místo. Jeho pastely a kresby s dětskou tematikou navíc inspirovaly k „dětské“ tvorbě další umělce, a to básníky Františka Hrubína a Jana Skácela. Sbírky Modré nebe (1948) a Kam odešly laně (1985) vznikly právě na motivy Čapkových prací. A nit inspirace se vine ještě dál, až do hudební sféry. Na slova Hrubínovy sbírky Modré nebe zkomponoval v roce 1950 skladatel Miloslav Kabeláč stejnojmenný cyklus dětských sborů s podtitulem Knížka dětských zpívánek podle obrázků Josefa Čapka na slova Františka Hrubína. „Liberecká výstava je unikátní v tom, že tato výtvarná, básnická a hudební díla propojuje do jednoho uměleckého celku,“ říká kurátorka výstavy Markéta Kroupová z Oblastní galerie Liberec. Název – Nespatříte hada – si výstava vypůjčila z jedné Skácelovy básně.

Instalace do tvaru orchestřiště

Autory výstavy jsou Pavla Machalíková a Tomáš Winter z Ústavu dějin umění AV ČR, prvotní koncept pochází od Pavla Kordíka z Kabinetu hudební historie Etnologického ústavu AV ČR. Architektonické řešení je dílem Pavla Sterce, grafického designu se ujala Tereza Hejmová. „Instalace v prostoru podbazénové haly je komponována do tvaru orchestřiště, v němž se originálním způsobem prolne obraz, slovo i hudba: kresby a pastely Josefa Čapka, Hrubínovy a Skácelovy verše včetně jejich mluvené podoby, knihy, partitura… – to vše za hudebního doprovodu Kabeláčovy skladby,“ doplňuje kurátorka. „Dobový materiál bude navíc obohacen obrázky dnešních dětí.“

Skladbu Modré nebe Miloslava Kabeláče nastudoval dětský pěvecký sbor Radost Praha. Jeho nahrávka bude nejen rovnocennou součástí výstavy, ale zároveň ji sbor uvede na živém koncertu v Liberci, na němž vystoupí jako host i populární liberecký dětský sbor Severáček. Výstavu doplňuje také recitační pásmo Hrubínových a Skácelových veršů v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru.

Doprovodný program a katalog

Kromě koncertu se k výstavě chystají i komentované autorské prohlídky a také doprovodný program pro školy a dětské skupiny. Zároveň vychází doprovodná publikace, která se zabývá nejen analýzou představených děl, ale zároveň obecněji pojednává o tom, jak dětský svět ovlivnil a inspiroval další umělce 19. a 20. století.

Čapek se vrací do Liberce po 37 letech

Ačkoliv liberecká galerie má trvale jeden z Čapkových obrazů ve své expozici, výstavu mu uspořádala pouze jednou, a to v roce 1980, tedy již před 37 lety. Markéta Kroupová k tomu říká: „Josef Čapek se vrací do Liberce po dlouhých letech, takže místní by si neměli nechat ujít příležitost uvidět jeho dílo ve svém domovském městě. A důvod proč by měli přijet mimoliberečtí? Jde o zcela unikátní jak badatelský, tak výstavní projekt, který je důležitý pro odborníky, ale zároveň působivý pro širokou veřejnost.“

Výstava vznikla ve spolupráci s Akademií věd České republiky v rámci programu Strategie AV21. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Výstava v kostce:

Název: Nespatříte hada. Josef Čapek – František Hrubín – Jan Skácel – Miloslav Kabeláč

Termín a místo konání: 26. 1. – 30. 4. 2017, Oblastní galerie Liberec, Masarykova 723/14, 460 01 Liberec

Autoři výstavy: Mgr. Pavla Machalíková, Ph.D. a doc. PhDr. Tomáš Winter, Ph.D. (Ústav dějin umění AV ČR)

Prvotní koncept: PhDr. Pavel Kordík, Ph.D. (Kabinet hudební historie Etnologického ústavu AV ČR)

Autor architektonického řešení: Pavel Sterec

Grafický design výstavy: Tereza Hejmová

Kurátorka za OGL: Mgr. Markéta Kroupová

Doprovodný program pro děti: Petra Škachová, lektorské oddělení OGL