Artalk.cz

denní tisk 9. 1. 2017

Judita Matyášová připravila pro Lidové noviny rozhovor s Michaelou Banzetovou, která právě vydává knihu rozhovorů s galeristy nazvanou O práci galeristy a trhu se současným uměním. „Galerijní práce není jednoduchá, nemůže jí dělat kdokoliv bez zkušeností a patřičného zápalu. Navíc mluvit o penězích je stále tabu, jako by umělci mohli žít jen ze vzduchu,“ říká mladá historička umění a připomíná, že je u nás málo galeristů zastupujících určité umělce a že tyto instituce fungují pouze v Praze.

Ve Veletržním paláci NG je v rámci stálé expozice v grafickém kabinetu prezentována ilustrativní tvorba Jana Zrzavého. Výstava je koncipována jako na pokračování – nyní jsou prezentovány předválečné kresby, v únoru je nahradí ty poválečné. „Jemné kresby vyhledávaného autora jsou od obrazů odděleny, přitom ve společnosti jeho velkých pláten by jim to slušelo více. Škoda, že Národní galerie nevyužila příležitosti k uspořádání samostatné výstavy Jana Zrzavého,“ píše v časopise Týden Klára Čikarová.¨

V Muzeu umění OIomouc probíhá výstava Šumění andělských křídel, která zkoumá možnosti zachycení andělů v dějinách umění. „Když se člověk prochází monumentální olomouckou výstavou, záhy mu dojde, že andělé tu přetrvají i v době, kdy je pro většinu lidí kniha Genesis, která jim dala vzniknout, asi tak stejně atraktivní jako repertoár stejnojmenné artrockové kapely,“ píše Jan H. Vitvar v Respektu a věnuje se poměrně podrobně popisu výstavy i katalogu.