Artalk.cz

denní tisk 30. 12. 2016

Regionální Právo v Praze informuje o poslední možnosti vidět ve Velké dvoraně Veletržního paláce Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Plátna se totiž budou na jaro a léto stěhovat do Japonska, kde budou prezentována v rámci Roku české kultury. V Národní galerii je nahradí krátkodobé výstavy – první bude patřit Aj Wej-wejovi.

Peter Kováč v Právu označuje za největší kulturní události letošního roku dvě výstavy Národní galerie – souhrnnou výstavu Celníka Rousseau a česko-bavorskou výstavu o umění doby Karla IV. Německá repríza karlovské výstavy sice nabídne méně děl, na rozdíl od Prahy však i vědecký katalog.

V Pátku Lidových novin vyšel rozhovor s architektem Martinem Rajnišem, který stojí například za přístavbou Gulliver na střeše DOXu. Rajniš právě vydal biografickou knížku 25 tisíc dní vzpomínek. „Protože architektura, to je koncentrovaná vášeň. Do tý věci, na který děláte, se musíte zamilovat – a to zamilování by mělo vydržet stovky let. Nic rozumnějšího pro přirovnání než ženskou jsem nenašel,“ řekl Aleně Plavcové.

Blanka Frajerová do Lidových novin napsala o výstavě Jana Merty a fotografů Lukáše Jasanského a Martina Poláka v Městské knihovně v Praze. „Vnímání obrazů je důležitou součástí výstavy, ne každému malíři se však – tak jako Mertovi – podaří naladit návštěvníka na podobnou notu, jakou „hrají“ jeho malby.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *