Artalk.cz

8. 1. 2016 / Café Chalupecký: Aneta Rostkowska a Jakub Woynarowsky

Café Chalupecký: Aneta Rostkowska a Jakub Woynarowsky / Národní galerie v Praze: Veletržní palác / Praha / 8. 1. 2016 v 15h

unnamed8

Café Chalupecký: Aneta Rostkowska a Jakub Woynarowsky – The Strange and Terrible Saga of The Jindřich Chalupecký Award
8. 1. 2017 od 15h

Národní galerie v Praze, Veletržní palác – Korzo

Během komentované prohlídky představí Aneta Rostkowska a Jakub Woynarowski hypotetickou výstavu realizovanou Národní galerií v Praze, která odkazuje k zapomenuté historii Ceny Jindřicha Chalupeckého. Skrze narativy, storytelling a (anti)dokumentaci si hravým způsobem přivlastní vybrané prvky galerijního prostoru a vystavená díla. Smyšlená juxtapozice výtvarných děl zpochybní symbolickou nedostupnost místa.

Performance je založená na myšlence tzv. „gonzo kurátorství“ – tvůrčí praxe pojaté jako proces přivlastnění předmětů skrze jejich opředení částečně fiktivním příběhem. Gonzo kurátorství je nezávislá, rebelská a performativní kurátorská metoda, vynalézavý způsob, jak narušit zavedený chod uměleckých institucí a obvyklých výstavních formátů. Gonzo kurátorství, které se inspirovalo vysoce subjektivním, avšak politicky relevantním a hravým gonzo žurnalismem, se snaží o nové pojetí kurátorské praxe v době ekonomické a politické krize.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *