Artalk.cz

9. 12. 2016 / Café Chalupecký: Pablo Helguera – The Mayfly Conference

Café Chalupecký: Pablo Helguera – The Mayfly Conference / Národní galerie v Praze: Veletržní palác / Praha / 9. 12. 2016 v 17h

b34c5bf7-978c-42ab-b88b-af5773b6211c

Café Chalupecký: Pablo Helguera – The Mayfly Conference
9. 12. 2016, 17 hodin, Malá dvorana Veletržního paláce

Performance Pabla Helguery ve spolupráci s českými umělci bude mít podobu hodinové konference věnující se problematice sociálně angažovaného umění. Název události (navazující na The Mayfly Manifesto z roku 2013) odkazuje k mimořádně krátké délce jepičího života, jež je metaforou pomíjivého zážitku z konkrétní umělecké akce, která ovšem může mít dlouhodobé následky. Helguera tak vyjadřuje napětí mezi časem a zkušeností příznačné právě pro sociálně angažované umění, jehož kvality se významně odvíjí od množství času investovaného do konkrétního projektu.

Pablo Helguera (1971, Mexico City) je umělec pracující s širokým rejstříkem výrazových prostředků – od sochy přes kresbu a instalaci po performance a literární fikci. Ve své tvorbě se opakovaně věnuje oblasti historie, etnografie, společenské praxe či vzdělávání. Od 90. let působil také v edukačních odděleních řady prestižních amerických muzeí. Svou tvorbu představil např. v Guggenheimově muzeu v New Yorku, Kunsthalle Osnabrück v Německu, Hirshhornově muzeu ve Washingtonu, v The Kitchen v New Yorku, v Museo de Arte Moderno v Mexico City, nebo na Manifesta 11 v Curychu. Je také autorem řady knižních publikací včetně sbírek Artoons 1,2 a 3, komiksů glosujících současný umělecký provoz. Je držitelem ocenění International Award of Participatory Art (Boloňa 2011). Žije v New Yorku a Mexico City.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *