Artalk.cz

TZ: David Böhm a Jiří Franta tvoří novou „stálou“ expozici v Moravské galerii

David Böhm a Jiří Franta tvoří novou „stálou“ expozici v Moravské galerii / Moravská galerie / Brno / 12. 5. 2016

PP_franta_bohm_2016_012_1

David Böhm a Jiří Franta tvoří novou „stálou“ expozici v Moravské galerii

Co se stane, pokud z muzea zmizí všechny obrazy? S – na první pohled absurdní – představou si pohrála Moravská galerie ve spolupráci s umělci Jiřím Frantou a Davidem Böhmem. Ti překreslili klasická díla od Josefa Čapka, Jana Zrzavého či Toayen a vtiskli jim prostřednictvím kreseb, provedených přímo na stěnách galerie, nový život.

PP_franta_bohm_2016_015_1

Jiří Franta, David Böhm: Za obrazy

Stálá expozice ART IS HERE: Moderního umění – 2. patro,
Pražákův palác Moravské galerie, Husova 18, Brno
21. 5. – 12. 6. 2016, slavnostní odhalení: Brněnská muzejní noc, 21. 5. 2016

Autoři výstavy – David Böhm, Jiří Franta

Kurátoři výstavy – Silvie Šeborová, Ondřej Chrobák

Uměleckou dvojici Jiřího Frantu a Davida Böhma přizvala Moravská galerie ke spolupráci, když chystala zapůjčení dvou významných děl ze stálé expozice na výstavu do vídeňského Belvederu. Obrazy Oběšený od Bohumila Kubišty a Prometheus od Antonína Procházky nahradili kresbami, které vytvořili přímo na stěny výstavního sálu. Vznikla tak hra mezi originálem a kopií, která nastoluje otázky, jaké množství informací v černobílých kresbách zůstává, či jakým způsobem se odráží rukopis jednotlivých umělců v konkrétních kresbách.

Výsledek nakonec zaujal natolik, že se Moravská galerie rozhodla Böhma s Frantou oslovit k odvážnému projektu – přemalovat všechny obrazy ve stálé expozici moderny. Jejich kresby nyní vznikají přímo v prostoru galerie a poprvé budou kompletně odhaleny návštěvníkům Muzejní noci. Originály děl budou svěšeny a uloženy do depozitáře, na své místo se opět vrátí 15. června. Pouze po dobu několika málo dní tak budou mít možnost návštěvníci zažít netradiční zážitek z originální interpretace děl klasiků a již možná dobře známé, stálé expozice Moravské galerie!

Na základě kreseb Jiřího Franty s Davidem Böhmem připravuje galerie netradiční katalog, pracovní listy pro žáky mateřských, základních i středních škol a doprovodné programy pro dětské i dospělé návštěvníky, které budou reflektovat otázku transferu obrazu do originální kopie.

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S KURÁTORY

SOBOTA, 21. 5. 2016, 19 H, pRAŽÁKŮV PALÁC, STÁLÁ EXPOZICE – 2. PATRO

KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY S AUTORY

ČTVRTEK, 2. 6. 2016, PRAŽÁKŮV PALÁC, STÁLÁ EXPOZICE – 2. PATRO

V tento den proběhnou komentované prohlídky „nové expozice“ přímo s jejími autory pro předem nahlášené skupiny a zájemce.

KDE JSOU OBRAZY?

ČTVRTEK, 2. 6. 2016, 16–18 H, PRAŽÁKŮV PALÁC, STÁLÁ EXPOZICE – 2. PATRO

Program pro děti od 4 do 12 let. Představte si galerii, ve které nejsou na zdech žádné obrazy. Místo toho tam na vás čeká překvapení, pátrání a dobrodružná hra. To vše ve společnosti umělců Jiřího Franty a Davida Böhma, nositelů ocenění Magnesia Litera, kteří expozici moderního umění přetvořili k nepoznání. Pro všechny šikovné pátrače přichystáno občerstvení.

V ‒ zdarma

SETKÁNÍ S UMĚLCI A AUTORY VÝSTAVY JIŘÍM FRANTOU A DAVIDEM BÖHMEM

ČTVRTEK, 2. 6. 2016, 18 H, PRAŽÁKŮV PALÁC, STÁLÁ EXPOZICE – 2. PATRO

V – zdarma

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *