Artalk.cz

Poslední číslo časopisu Ateliér

Po 28 letech existence přestane vycházet časopis Ateliér, čtrnáctideník současného výtvarného umění, jenž byl kontinuálně vydáván od 7. 1. 1988.

Snímek obrazovky 2015-12-16 v 2.57.09 PM

Od 15. 5. 1990 ho vedla šéfredaktorka Blanka Jiráčková, která v tiskové zprávě k ukončení publikování časopisu napsala: „Ateliér reflektuje dění nejen na české výtvarné scéně, ale má významný přesah i do zahraničí. Coby důležitý zdroj oboru a dokument pro budoucí generace tvoří otevřenou platformu pro dialog nejen v oblasti živého umění a aktuálních trendů, ale i kulturního dědictví mezi odbornou a širokou kulturní veřejností, podporuje aktivní vztah k současné tvorbě, podílí se na formování estetických i etických postojů. Přestože Ateliér má na oborový časopis silnou čtenářskou základnu, nemůže se obejít bez další finanční podpory. Vzhledem k dramatickému poklesu dotace udělované v grantovém řízení Ministerstva kultury ČR (z 32 % na 11 % z celkových nákladů), s tím, že se nepodařilo nalézt další zdroje financování, sponzory či jiného vydavatele a zisky z reklamy neustále klesají, je Společnost časopisu Ateliér, zapsaná ve spolkovém rejstříku vedeném MS v Praze pod L 3612, nucena ke dni 1. 1. 2016 vstoupit do likvidace pro nedostatečné finanční zajištění. Dne 17. 12. vychází poslední číslo Ateliéru, v roce 2016 tento nejstarší časopis o výtvarném umění u nás už nebude vycházet.“

rozhovor s Blankou Jiráčkovou o historii časopisu jejím působení v Ateliéru

Snímek obrazovky 2015-12-16 v 2.56.53 PM

Komentáře

    • Eda

    Víte, jízda na dotacích musí zákonitě jednou skončit. Další věcí je, kolik duší mohl svým konceptem dále a více oslovovat. A to ruku v ruce s mecenáši. No tak sbohem tiskárno, expedice a poličky knihoven a archivů, je tu hyperprostor s giga velikostmi plochy. Ukažte se.

    Eda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *