Artalk.cz

denní tisk 7. 5. 2015

Všechna celostátní média se nadále věnují sporu mezi akademickou obcí a prezidentem Milošem Zemanem, který odmítnul jmenovat tři navržené profesory, včetně ředitele NG Jiřího Fajta. Podle Lidových novin má prezident problém především právě s Jiřím Fajtem, další dva byli vybráni ad hoc, aby nebyla pozornost zaměřena na jediné jméno. Jana Machalická k tomu v LN napsala: „Miloš Zeman nemá jediný důvod, proč by Jiřího Fajta neměl jmenovat. Důvod, který předložil, je nehorázný. Opírá se o účelově vyvolanou kauzu, kterou někdo zdatně živil a postrkoval do médií…“ K důvodům nejmenování se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu podrobně vyjádřil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček (zde).

Daniel Konrád v Hospodářských novinách přiblížil instalaci Jiřího Davida na Bienále v Benátkách, které se otevírá v sobotu. Davidovo dílo vycházející z obrazu Apoteóza Slovanstva od Alfonse Muchy podle Konráda dobře koresponduje s tématem totožnosti národů, které pro hlavní přehlídku zvolil kurátor Okwui Enwezor.

V pátečním magazínu Lidových novin vyšel rozhovor s fotografkou Terezou z Davle. Celý rozhovor se týká především toho, jaké je fotit akty. Tereza z Davle také mluvila o svých chystaných výstavách. Jedna z nich se uskuteční v pražské hospodě u Kamzíka, kde se před dvaceti lety konala její první výstava.

Hostem Kultury on air na Radiu Wave byl teoretik a publicista Tomáš Pospiszyl. Rozhovor se týkal jeho knihy Asociativní dějepis umění nebo Ceny Jindřicha Chalupeckého (zde).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *