Artalk.cz

denní tisk 16. 9. 2014

Svět ve 20 minutách na ČRo Plus (zde) popisuje proměnu synagogy v Žilině na galerii současného umění. Přestože rekonstrukce budovy ještě není dokončena, Nová synagóga / Kunsthalle Žilina se otevírá s prozatím tříměsíčním výstavním programem. Jako první se v ní představí rumunský umělec Dan Perjovschi, který vytváří politické kresby přímo na stěny galerie.

ČRo Radio Wawe představuje výstavu a publikaci Věci a slova kurátorek Lady Hubatové-Vackové a Pavly Pečinkové. Výstava v Galerii UM prezentuje proměny uměleckého průmyslu a designu v letech 1870 – 1970 (záznam pořadu zde).

DVTV věnovala dva rozhovory vznikajícímu Muzeu německy mluvících obyvatel v českých zemích v Ústí nad Labem. Před dvěma týdny Martin Veselovský hovořil s ředitelkou společnosti Collegium Bohemicum Blankou Mouralovou, která expozici připravuje a která nedávno ustála pokus o své odvolání. Ve včerejším vydání pořadu dostal slovo Jaroslav Kuba z ústecké univerzity, člen dozorčí rady společnosti, který je autorem alternativní koncepce expozice. Své postoje však příliš objasnit nedokázal (oba rozhovory zde).

Olomoucké vydání Mf Dnes informuje o schválení nového územního plánu města Olomouce, který se připravoval šest let. Schválený plán znemožňuje ve městě stavět budovy přesahující 30m výšky, což se nelíbí představitelům společnosti Galerie Šantovka. Společnost, která chtěla vystavět budovu vysokou 80m, proti jejíž stavbě protestovali nejen památkáři, nyní zvažuje podání žaloby.

V Právu vyšla recenze výstavy fotografa Šimona Vejvančického, který fotí Polaroidem kladenská zákoutí. Podle Jana Šídy jeho výstava pražské galerii Polagraph vyvolává otázku, zda se Polaroid vrátí znovu do módy.

Jihočeský deník přinesl zprávu o úmrtí malíře Jaroslava Kolihy, rodáka z Dobronic u Bechyně, který zemřel ve věku 90 let. Koliha, jenž studoval např. s Karlem Malichem, během období komunismu téměř nevystavoval, až po revoluci mu AJG připravila tři samostatné výstavy.