Artalk.cz

1. 10. 2013 / Den architektury: Česká Lípa – Co s Uranem?

Den architektury / Česká Lípa / 1. 10. 2013 od 17h

Pozvanka_Ceska_Lipa_DA

Den Architektury 2013

ČESKÁ LÍPA – CO S URANEM?

DISKUSE O OD URAN/BANCO A PROCHÁZKA PO ČESKOLIPSKÉ MODERNÍ ARCHITEKTUŘE

Objevte své město

1.10.2013

sraz: úterý 1.10.2013, 17:00 – před OD Uran/Banco (procházka), 19:00 – velký sál KD Crystal (diskuse), vstup volný

Odpoledne věnované moderní architektuře v České Lípě začne 1.10.2013 v 17 hodin komentovanou procházkou po realizacích ateliéru SIAL v jižním centru České Lípy, kterou povede historička architektury Jitka Kubištová. Pozornost bude věnována zejména kulturnímu domu Crystal Jiřího Suchomela, obchodního domu Uran/Banco od Emila Přikryla, dnešní ZUŠ od architekta Otakara Binara a přestavbě Průmyslové školy navržené Karlem Hubáčkem – tedy objektům, které spolu se základní školou Sever od Zdeňka Zavřela a Dalibora Vokáče patří do jedinečného komplexu staveb SIAL v České Lípě realizovaných v 70. a 80. letech dvacátého století.

Následná veřejná debata otevře otázku nejisté současné a budoucí existence obchodního domu Uran/Banco, kterému hrozí demolice. Bude představeno několik úspěšných přestaveb a příkladů nového využití jiných obchodních domů 70. a 80. let (OD Máj/Tesco, OD Kotva aj.), hovořit se bude také o architektonické hodnotě Uranu a v širším kontextu i o otázce památkové ochrany poválečných staveb. Diskuse s odborníky, zástupci investora i města poukáže na architektonické hodnoty Uranu a dalších objektů tohoto období a pokusí se ukázat možnosti jejich nového využití. Jako hosté diskuse laskavě přijali účast: paní starostka České Lípy Hana Moudrá, investor a majitel objektu Petr Báša, architekt ateliéru SIAL Jiří Suchomel, historik architektury Petr Klíma (autor projektu Kotvy Máje) a zástupce ČKA Josef Smutný. Diskusi bude moderovat Richard Biegel.

Doufáme v co nejširší zájem a účast veřejnosti v České Lípě.

Den Architektury navazuje na předchozí dva ročníky, které navštívilo více než šest tisíc lidí ve čtyřiceti pěti českých a moravských městech. Občanské sdružení Kruh pořádá od roku 2001 veřejné akce a přednášky zaměřené na současné dění v architektuře. Den Architektury 2013 v České Lípě organizují studenti architektury a teorie architektury AVU, VŠUP a FA ČVUT ve spolupráci s Kruh o.s.

„Neúnavně objevujeme architekturu, často i tam, kde zdánlivě žádná není. Snažíme se tak zprostředkovat povědomí o kvalitních stavbách a zvýšit citlivost vůči našemu nejbližšímu okolí“, říká zakladatelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová.

Užitečné odkazy:

www.denarchitektury.cz

www.kruh.info

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *