Artalk.cz

denní tisk 1. 6. 2013

V  Mf Dnes vyšel další diskusní příspěvek k situaci Národní galerie, jehož autorkou je Noemi Smolik. V závěru svého článku píše: „Úlohou české umělecké veřejnosti namísto volání po silném a charismatickém řediteli Národní galerie – proč vlastně ne ředitelce?! – a namísto zaklínání státu, aby investoval více peněz, by měla být nápomoc ke vzniku ekonomického a kulturního zázemí sestávajícího z angažovaných občanů. Taková angažovaná kulturní obec by pak nejen poskytovala Národní galerii finanční podporu, ale chránila by její hlavu před náladovými zásahy ministerských úředníků. Bez takového zázemí bude nový ředitel bezmocný jako jeho předchůdci.“

Jana Machalická připravila pro Lidové noviny rozhovor o kultuře ve Vídni s vídeňským zastupitelem Ernstem Wollerem. Již v odpovědi na první otázku, která se týkala vztahu vídeňské radnice ke kultuře, je patrný obrovský rozdíl oproti české praxi: „Kultura je naše silná stránka, a proto je logické, že do této oblasti také hodně investujeme. Vídeň je považována za kulturní město a to je prokazatelné: padesát procent všech mediálních zpráv o Vídni v celém světě souvisí s jejími kulturními aktivitami a 72 procent turistů, kteří sem přijíždí, udává, že důvodem jejich cesty je kulturní událost. To znamená, že kultura je rozhodujícím faktorem pro turistický ruch v našem městě a ten, stejně jako v Praze, stále roste, nyní je to jedenáct milionů noclehů za rok. Jsme také městem s největším počtem kongresů na světě a i to souvisí s kulturní nabídkou,“ říká Ernst Woller.

Jihomoravské vydání Mf Dnes upozorňuje na brněnskou reprízu výstavy fotografa Lukáše Houdka Umění zabíjet, kde jsou prezentovány velkoformátové fotografie rekonstruující prostřednictvím panenek některé případy násilí při poválečných odsunech německého obyvatelstva. Výstava je k vidění v Kounicově ulici přes sokolským stadionem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *