TZ: „že čas je jít spát...“

„že čas je jít spát...“ / Michal Pěchouček, Kristýna Erbenová, Surrealistická skupina Lenka Vítková (Pavel Havrda, Sláva Sobotovičová, Blanka Švédová a Kateřina Zochová) / Galerie Sirkus / Sušice / 2. 2. - 2. 3. 2013

Nová Sušická Galerie Sirkus vystaví textilní obrazy Michala Pěchoučka

V sobotu 2. února se v novém galerijním prostoru Sušického kulturního centra Sirkus uskuteční od 17. hodin vernisáž výstavy s názvem "že čas je jít spát…", která se tematicky zaměří na křehké vnitřní momenty, které doprovázejí usínání a spánek, jenž je základní potřebou všeho živého. Mezi vystavujícími díly se objeví i textilní obrazy jednoho z mála českých umělců uznávaných i v zahraničí Michala Pěchoučka, držitele prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého, který bezesporu patří k nejoriginálnějším a nejzajímavějším osobnostem na současné české umělecké scéně.

Figurální textilní asambláže z cyklu Time for Bed neboli Večerka se dotýkají prchavých okamžiků před usnutím, vyobrazují postavy zahalené do našitých textilií, zejména pyžamových kalhot, které patřili Pěchoučkovým přátelům. Obrazy zachycují večerní rutinu před spánkem – četbu, spánek samotný – spícího chlapce pod jiným našitým obrazem a pozůstatek spícího člověka – svlečené pyžamo.

Michal Pěchouček nepůsobí pouze jako výtvarník, ale zaujímá široké pole působnosti – je rovněž pedagogem, např. hostoval na FAMU a působil na Ústavu umění a designu ZČU Plzeň. V současné době vyučuje kresbu na nové výtvarné škole Scholastika, je kurátorem galerijního prostoru 35m2 a věnuje se také divadelní režii.

Další vystavující autorkou je mladá fotografka Kristýna Erbenová, jejíž tvorba je založena na výrazových prostředcích klasické analogové fotografie. Styl Kristýny Erbenové se vyznačuje formální vytříbeností a hlubokým ponorem do vnitřního světa snímaného. Výstava bude prezentovat dva její kontemplativní fotografické cykly Somewhere inside (Někde uvnitř) a Fragile moments (Křehké okamžiky). V časopisu Ateliér o ní napsali: „Odmítá intelektuální hrátky, nové technologie, dokonce i explicitní vazby na historii fotografie. Tvoří tak čisté a univerzální artefakty, s nimiž může na první pohled stejně jako po delší zkušenosti komunikovat ten, komu není cizí jeden z prvotních účelů umění, jímž je rozhovor se sebou samým a formálně rafinované ztvárnění emocí.“

Na výstavě dále vystavuje Surrealistická skupina Lenka Vítková, jež sestává z výtvarných umělců Pavla Havrdy, Slávy Sobotovičové a Kateřiny Zochové a kurátorky a kritičky Blanky Švédové. Společně nám představí svůj Manifest spící existence (doklady, záznamy, předměty doličné, memoáry.) Lenka Vítková, která ve své tvorbě osciluje mezi malbou a prací s textem popisuje koncept manifestu jako: „nadzvednutí stavidel individuálního vědomí, které vedlo k oslovení přátel, kterým je také vlastní poznávání sněním, pomalost jako opona růstu a asociativní způsob uvažování. Pavel Havrda je konceptuální umělec a hudebník aplikující náhodně nalezené principy v instalacích, hrách, videích a improvizacích skupiny tttt. Sláva Sobotovičová je videoumělkyně, pěvkyně a pedagožka s citem pro fyziologické procesy jako spaní, dýchání, kynutí. Blanka Švédová je kurátorka, hudební fanynka, výtvarná glosátorka a uničovská buditelka. Multimediální umělkyně Kateřina Zochová fotí, hraje na harfu, animuje a cvičí jógu.“

Lenka Vítková je konceptuální umělkyně, malířka a muzikantka. Také bývalá redaktorka výtvarného časopisu Umělec a provozovatelka zaniklé galerie 36 v Olomouci.

Sarah Sofia Huikari

www.kulturasusice.cz

www.facebook.com/skc.sirkus

Galerie SIRKUS – Sušické kulturní centrum, Příkopy 178.