Artalk.cz

denní tisk 26. 6. 2012

O dokumentu 31 konců / 31 začátků z dílny umělecké skupiny Rafani již včera psaly Hospodářské novin. Dnes o jeho volném zpřístupnění na internetových stránkách www.DAFilms.com píší Lidovky. V předloni natočeném filmu vystupují například Pavel Sterec, Mark Ther nebo Vladimír 518, grafický designér Petr Krejzek, nebo aktivista Ondřej Slačálek. Film získal zvláštní ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava.

V pražské Galerii Jaroslava Fragnera bude od čtvrtka k vidění přehlídka soudobé norské architektury. Výstava projektů realizovaných mezi lety 2005 – 2010 je pořádána ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království. „Smyslem výstavy je ukázat návštěvníkům výběr nejlepších děl norských architektů za poslední roky,“ říká Nina Berreová, ředitelka oddělení architektury norského Národního muzea. Zvou Hospodářské noviny.

V DOXu je aktuálně k vidění retrospektiva sochaře, kreslíře a ilustrátora Karla Nepraše. Recenzi Kateřiny Velcové si můžete přečíst v dnešní E15. Ta k Neprašovi a výstavě píše: „Výstava se koná osm dekád od autorova narození a deset let od jeho úmrtí a přichází v pravou chvíli… Nebyl jen umělcem, ale i vědcem, který se nebál najít život ve zrezivělých trubkách od záchodu. Marcel Duchamp by se mohl inspirovat. A je třeba poděkovat všem, kdo se na expozici podíleli. Protože se jim podařilo nemálo: vytvořit komplexní retrospektivu nejosobitějšího sochaře z generace šedesátých let, která se zasloužila o rozkvět české výtvarné kultury.“

V Hospodářských novinách si můžete přečíst text Heleny Kardové věnovaný fotodokumentaristovi Antonínu Kratochvílovi a jeho aktuální výstavě Domovina, kterou hostí pražská Leica Gallery.