Artalk.cz

Vyhlášení výsledků třetího ročníku soutěže „Máš umělecké střevo?“

Třetí ročník soutěže „Máš umělecké střevo?“ určené studentům středních škol a gymnázií byl letos realizován ve spolupráci Lektorského oddělení NG a Centra současného umění DOX. Během roku pracovali přihlášení studenti na společném tématu: vzniku umělecké skupiny.

Pořadatelé soutěže se po loňském hledání ideálního galerijního prostoru rozhodli ověřit schopnost studentů pracovat ve skupině. Kritérii pro hodnocení byly kvalita projektu a jeho schopnost oslovit okolí nebo širší veřejnost. Práce studentů (škol z Prahy, Brna, Jihlavy, Poděbrad a dalších) se lišily právě nejvýrazněji v hledání cílové skupiny.

Studentky z Brna renovovaly záchodky v budově své školy, jejich prezentaci spojily s vernisáží a komentovanou prohlídkou. Loňští vítězové z Jihlavy – Helenína pomocí ankety vyhledali závažné téma, na kterém se shodnou obyvatelé města. Na následnou akci – performance (uklízení odpadu v centru Jihlavy) ale dorazilo minimum zájemců. Nejvíce témat zpracovali studenti pražského Gymnázia J. Patočky, právě jedna z těchto prací byla také ohodnocena jako nejlepší. Porotci měli možnost vidět profesionální hudební výkon (klip k hip-hopové parodii), různou kvalitu videí nebo fotografické práce.

Porota složená ze zástupců výtvarných skupin (M. Dopitová , M. Meduna) a pracovníků galerií (K. Kottová, M. Kabátníková, T. Jelínková, O. Bystřický a O. Horák) se seznámila postupně se všemi pracemi, studenti měli možnost vlastní prezentace. Nakonec se rozhodli ocenit projekt čtyř studentek pražského gymnázia, které vytvořily webové stránky, na nichž prezentují své umělecké projekty, texty, odkazy, a přes které se snaží navazovat komunikaci s dalšími zájemci o podobná témata.

Celodenní akce v DOX byla spojena s dalšími aktivitami, během kterých se studenti seznámili s probíhajícími výstavami a zapojili se do vtipné soutěže vytvořené jen pro ně. Na závěr předal Marek Meduna putovní cenu Uměleckého střeva (její autorkou je Pavla Sceranková) a těm nejúspěšnějším také celoroční vstupenky, předplatné a katalogy předních galerií. Soutěžní návrhy je ještě několik dní možné vidět v galerii DOX. V současné době se připravuje další ročník soutěže, která si postupně získává zájem i respekt mezi studenty i profesory středních škol a gymnázií.