Artalk.cz

denní tisk 18. 5. 2012

Tomáš Pospiszyl se v dnešním Výtvarném pátku v Lidových novinách věnuje životu a dílu Francise Bacona a jeho aktuální výstavě v pražské galerii Gate. Největší prostor je dán především otázce, zda kresby prezentované na pražské výstavě skutečně pocházejí z ruky britského malíře. Pospiszyl při té příležitosti připomíná několik známých „bojů“ o určení pravosti uměleckých děl a také mnohdy velmi nevděčnou situaci historiků umění: „Jsou známy případy, kdy byli historici umění žalováni u antimonopolního úřadu, jelikož se údajně spolčili ze záměrem poškodit vlastníky děl, jejichž pravost odmítají uznat. Z podobných důvodů jsou žalována i média, která informují o pochybnostech okolo pravosti děl. Žaloby mají i vliv na ochotu expertů účastnit se různých sympozií a konferencí nebo o originalitě děl spekulovat v odborném tisku.“

Také Magdalena Čechlovská dnes na stránkách Hospodářských novin píše o první české výstavě Francise Bacona v galerii Gate: „Místo oslnivého setkání s géniem však nabízí nevzrušivou ukázku jeho druhořadé tvorby. Na výstavě totiž není jediné z proslulých Baconových děl, ale jen nereprezentativní ukázka kreseb z posledních let malířova života. Navíc jde o práce, o jejichž pravosti někteří odborníci pochybují a které Baconova nadace popisuje jako díla malířovi připsaná. Sám autor tvrdil, že se kresbě nikdy nevěnoval.“

Západočeská mutace Mf Dnes zve na Kulturquell – Evropský kulturní think tank. V rámci této akce si bude moci veřejnost příští čtvrtek v prostorách několika plzeňských restaurací popovídat o kultuře s různými osobnostmi ze světa umění, vědy i politiky.

V Právu se můžete přečíst rozhovor s Jiřím Fajtem, autorem výstavy Europa Jagellonica, která bude zítra večer slavnostně otevřená v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (zde).

Téměř všechny celostátní i regionální deníky dnes přinášejí programy Festivalu muzejních nocí, který bude probíhat od 18. května do 9. června ve 140 městech ČR.