Artalk.cz

denní tisk 5. 5. 2012

Kateřina Farná z Práva doporučuje navštívit výstavu Františka Drtikola, Nahá geometrie, která je do 15. 5. k vidění v pražské galerii GATE. Veřejnosti je představeno na 60 děl, včetně dosud nevystavovaných prací pocházejících ze soukromých sbírek.

Tomáš Pospiszyl v Lidovkách zve do Novoměstské radnice na malou retrospektivní výstavu sochaře Bohumila Zemánka, Česká groteska. „Zemánek modeloval v zásadě realistické figury Čechů: spokojené a monumentální chlapy s nízkým čelem a mohutným břichem, jak mžourají do sluníčka, koumácky si mnou bradu nebo se v dovolenkovém uvolnění vznášejí na hladině imaginárního rybníku. Záleží na vás, jestli vám galerie přesně odpozorovaných lidových typů bude připadat víc směšná, nebo hrůzná. Já to mám někde mezi,“ píše Pospiszyl.

Radim Kopáč přináší ve víkendové příloze Mf Dnes recenzi velké retrospektivní výstavy fotografa Jana Reicha na Pražském hradě. K vidění je na čtyři sta snímků mapujících Reichovu tvorbu od konce padesátých let do roku 2009 kdy zemřel. „Výstava na Pražském hradě vytváří o Reichově fotografické práci dobrý pojem. Odvíjí se chronologicky, přičemž přeryv mezi přízemím a prvním patrem galerie odpovídá právě přeryvu mezi autorským pohledem ven, na druhé – a dovnitř, na svou vnitřní krajinu, jejíž odrazy hledal fotograf na nejrůznějších místech hlavního města i republiky.“

V pařížském Louveru je do 25. června k vidění výstava představující zrestaurovaný obraz Leonarda da Vinciho Svatá rodina se sv. Annou spolu s přípravnými studiemi díla, skicami, kresbami a kopiemi obrazu z da Vinciho ateliéru, či od jiných malířů, kteří se dílem inspirovali. Výstavu přibližuje Martina Buláková ve víkendové příloze Mf Dnes.

Obraz Tvar modré od Františka Kupky možná nebude moci opustit území České republiky, podle ČTK vydal Národní památkový ústav v pátek prohlášení, že obraz je kulturní památkou a nemůže tedy být vyvezen ze země. Více v sobotním vydání Práva.