Artalk.cz

TZ: Kateřina Šedá

Kateřina Šedá / č 14 / Galerie Kaple / Valašské Meziříčí / 5. 5. – 15. 6. 2012

KATEŘINA ŠEDÁ

č. 14

Vernisáž: 4. května v 18.00 hod.

5. května – 15. června 2012

PRVNÍ VELKÁ SAMOSTATNÁ VÝSTAVA KATEŘINY ŠEDÉ V ČESKÉ REPUBLICE.

Doposud umělkyně vystavovala v Tate Modern London, Kunstmuseum Luzern, Mori Art Museum Tokyo, Soffiantino Gallery Torino, Modern Art Oxford, The Renaissance Society Chicago atd.

Šedá je laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého (2oo5) a několika dalších ocenění u nás i v zahraničí.

– – –

Cizí holka, Známá od vidění, Předváděč – Prostředník – Svědek- dítě, Dcera, Vnučka, Panička, Vážená paní, Díra – Klíč, Katka, Líšeňský profil, ta Šedá.

Bezdomovec, Výstava za okny, Nic tam není, Výchova dítěte, Je to jedno, Paniččino všecko, Každej pes jiná ves, Furt dokola, Duch Uhystu, Nedá se svítit, Zrcadlový vrch, Od nevidím do nevidím, Líšeňský profil, Dejte mi svátek!

Kdykoli skončí nějaká moje akce, je mi jasné, že tohle v galerii předat nedokážu. Vyzkoušela jsem skoro všechny dostupné prostředky – fotografii, film, kresbu, zvukový záznam, vydala jsem řadu knížek, ale i přesto se mi doposud nepodařilo najít přesnější formu sdělení, než je přímé ZASVĚCENÍ diváka z očí do očí. V lidech se často odehraje něco podobného jako při akci samotné, možná i proto, že lepší forma otevření prostě neexistuje. Z toho důvodu jsem se rozhodla, že žádného diváka tentokrát neopustím a to hlavní se mu pokusím předat já sama. Poprvé v galerii nevystavím žádnou věc a současně všechny zároveň – plnou koncentraci publika musí strhnout hlavně moje přítomnost a cesta, po níž všechny přítomné povedu. Stejně tak očekávám, že oni strhnou mne a společným soustředěním posuneme věci s kterými sama nemůžu hnout.

Zasvěcení, otevření, zjevení, proměna, překvapení, předání, prohlídka, přednáška, vtažení, zpověď, výpověď, svědectví, vyprávění a soustředění Kateřiny Šedé bude probíhat každý den po dobu jednoho a půl měsíce v galerii Kaple.

Galerie bude otevřena jen po dobu akce: denně kromě pondělí od 16 do 17 hodin, ve středu od 10 do 11 hodin.

Výstava vzniká ve spolupráci s Franco Soffiantino Contemporary Art Productions a pod kurátorským vedením Dr. Leszka Wojaczka.

Více informací:

Galerie Kaple

www.galerie.kzvalmez.cz