Artalk.cz

Top5týdne 27. 4. 2012

Nový ředitel v Alšově Jihočeské galerii, výsledky soutěže o nejkrásnější knihy loňského roku, Martin Zet na bienále v Berlíně, festival Prague Photo a zápůjčka Canaletta do Londýna. A ještě vzpomínka na to, o čem jsme psali před rokem…

1 / Nový ředitel v Alšovce

Novým ředitelem Alšovy jihočeské galerie byl jmenován čtyřiatřicetiletý Aleš Seifert, který dosud stál v čele Oblastní galerie Vysočina v Jihlavě. Seifert byl jedním ze dvou kandidátů, které kraji doporučila výběrová komise. Ta sice dávala přednost památkáři Romanu Lavičkovi, kraj se však nakonec rozhodl pro Seiferta, a to s odkazem na jeho předchozí zkušenosti s řízením obdobné instituce. Zpráva Českobudějovického deníku (zde).

.

.

2 / Nejkrásnější knihy 2011

Soutěž Nejkrásnější české knihy roku 2011 opanovalo nakladatelství Arbor vitae, které obsadilo první tři místa v kategorii Vědecká a odborná literatura (1. Loutka a moderna; 2. Andy Warhol a Českoslovesko; 3. Pražské módní salony). V kategorii Knihy o výtvarném umění zvítězilo nakladatelství Torst s knihou Josef Koudelka: Cikáni. V kategorii Katalogy pak vlastním nákladem vydaná kniha Kateřiny Šedé Líšeňský profil. Z muzejních institucí nejlépe dopadlo Uměleckoprůmyslové museum, které bodovalo s knihou Pražské módní salony a katalogem výstavy Ladislav Sutnar: Americké venuše. Kompletní výsledky (zde).

3 / Začalo bienále v Berlíně

V pátek začalo 7. Berlínské bienále, které potrvá do začátku července. Kontroverzi ještě před zahájením výstavy vyvolal záměr Martina Zeta použít ve své instalaci provokativní knihu Thila Sarrazina Německo páchá sebevraždu. Média jeho výzvu k sbírce výtisků knihy interpretovala tak, že chystá její spálení, takže z plánované akce nakonec sešlo. Podrobnosti o Zetově účasti na bienále (zde).

.

.

4 / Prague Photo Young Award

Cenu Prague Photo Young Award udělovanou v rámci stejnojmenného fotografického festivalu bankou UniCredit získal Jan Langer z Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Porota, jejímiž členy byli mimo jiné fotografové Karel Cudlín a Gábina Fárová, ocenila jeho portrétní cyklus Století Češi (zde). Portrétované aranžuje do stejných póz, ve kterých se kdysi fotografovali v mládí. Festival Prague Photo se letos konal již popáté, výstavu, které se zúčastnilo 25 galerií, škol a dalších fotografických institucí, tentokrát hostil pražský DOX.

.

5 / Pražský Canaletto v Londýně

V Národním námořním muzeu v Greenwichi začala ve čtvrtek výstav Královská řeka: Moc, slavnosti a Temže věnovaná Temži jako důležitému kulturnímu prostoru v historii Londýna a monarchie (zde). Jedním z hlavních lákadel výstavy, která potrvá do 9. září, a motivem použitým na plakátech je Canalettova Slavnost na Temži zapůjčená z pražské Lobkowiczké obrazárny.

.

.

.

! / Podvádět se může

Uplynul rok od chvíle, co Artalk odhalil, že Jana Šorfová zvítězila v konkurzu na ředitelku GASKu s projektem, který opsala od své kamarádky Moniky Burian (zde). Z galerie na protest proti setrvání Šorfové ve funkci odešla většina zaměstnanců, vedení kraje však novou ředitelku ve funkci podrželo.