Artalk.cz

Hovory o umění / Hans Ulrich Obrist a Noemi Smolik

Hovory o umění / Hans Ulrich Obrist a Noemi Smolik / Goethe-Institut / Praha / 8. 12. 2011 v 19h

Hovory o umění: Hans Ulrich Obrist & Noemi Smolik

Přednáška s diskuzí

08.12.11, 19 hod.

Goethe-Institut, 2. patro

V němčině, simultánně tlumočeno do češtiny

V prosinci bude v rámci cyklu „Hovory o umění“ diskutovat Hans Ulrich Obrist s Noemi Smolik. „Opravdu si myslím, že umělci patří mezi nejdůležitější lidi na planetě. A pokud to, co dělám, jim je ku prospěchu a pomáhá jim, pak jsem štastný“, říká Obrist, jehož seznam publikací a výstav je téměř nekonečný. Těžko říci, kde žije. Potkat ho můžete v Londýně, kde spoluvede Serpentine Gallery, ale také v Tokiu či Riu. Spí převážně v letadle.

Hans Ulrich Obrist – Svoji první výstavu zorganizoval Obrist ve 23 letech v kuchyni svého bytu v St. Gallen. Výstava „Hotel Carlton Palace Chambre 763“, během které se mu podařilo vměstnat více než 70 umělců a umělkyň do prostoru o velikosti 12 m², se stala legendou. Byl to Obrist, který se svými projekty nastartoval trend uměleckých výstav konajících se na netradičních místech, který trvá dodnes. A byla to Obristova Interviews, která lámala rekordy. Známé jsou jeho „Maratóny“, 24 hodin trvající rozhovory a především jeho kniha rozhovorů „A Brief History of Curating “. Není proto s podivem, že ho renomovaný časopis Art Review vyhlásil v roce 2009 nejvlivnější osobností současné umělecké scény.

Noemi Smolik je kritička publikující na Kunstforum, Artforum, v listech Kunstzeitung, Parkett, Frankfurter Allgemeine Zeitung a Mladá fronta dnes, působí též jako profesorka dějin umění. Od června 2011 působí jako umělecký garant v Galerii Středočeského kraje GASK v Kutné hoře.