Artalk.cz

TZ: Zygmunt Świechowski

Zygmunt Świechowski: Gallia Romanica / GVUO : Dům umění / Ostrava / 12. 8. – 20. 9. 2009

autoportrét Zygmunt Świechowski

Výstava GALLIA ROMANICA prezentuje na 58 černobílých fotografiích příklady architektury a sochařství románského období ve Francii. Autorem fotografií je prof. Zygmunt Świechowski, historik umění a jeden z nevýznamnějších odborníků na románské umění v Polsku. Většina fotografií vznikla v padesátých letech minulého století v průběhu jeho prvních návštěv Francie. Prostřednictvím jeho snímku se takto můžeme seznámit s proslulým poutním kostelem Sainte-Foy v Conques v Pyrenejích, opevněným chrámem v Sainte-Marie-de-la-Mer či katedrálou v Le Puy s šesticí kupolí nad hlavní lodí chrámu. Zhlédnout budete moci sakrální objekty, zdobené kamennými mozaikami s tematikou květeny a geometrických vzorů, jenž jsou tak typické pro oblast Auvergne. Obdivovat budete moci to nejlepší ze sochařského umění ve francouzské architektuře – monumentální portály v Moissac a Autun, bohatě dekorované figurálními reliéfy fasád kostelů v Saint-Gilles-du-Gard, Notre-Dame-la-Grande v Poitiers anebo Saint-Nicolas v Civray a rovněž řadu zdobných hlavic sloupů v Anzy-le-Duc, Issoire a Toulouse.

Tadeáš Goryczka

Prof. Zygmunt Świechowski ( 18. 2. 1920 )

1963 -1978 vedoucí katedry dějin umění na Vratislavské Universitě

1978 -1998 ředitel Ústavu urbanismu a architektury na lodžské polytechnice

Přednášel na univerzitách ve Francii, Itálii a Německu, mezi jinými spolupracoval i s Centrem d´Étudies Superieures de Civilisation Medievale v Poitiers.

Je autorem řady článků, monografií a publikací věnovaných dějinám umění, a to především umění středověkému. Jeho práce byly vydávány také v Berlíně, Wiesbadenu a Londýně.

Nyní, ve svých 89 letech, je profesor Świechowski nadále aktivní v oboru a zasedá mezi

jinými i v muzejní radě vratislavského Muzea architektury.